Vas Gerda Strömberg Eda glasbruk 1928

Klubbat för:

2 600 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

GERDA STRÖMBERG (1879-1960), vas av glas, troligen unik, Eda glasbruk 1928, ljusblå glasmassa, signerad EDA 1928, höjd ca 41 cm, bredaste diameter 21 cm

Zustandsbeschreibung

Fotnagg, små nagg upptill på mynningens insida (troligen från tillverkningen), något invändig beläggning

551251

2018-06-10