Vas Gerda Strömberg Eda glasbruk 1928
Klubbat för:
2 600 SEK
Schätzwert
3 000 SEK
Beschreibung
GERDA STRÖMBERG (1879-1960), vas av glas, troligen unik, Eda glasbruk 1928, ljusblå glasmassa, signerad EDA 1928, höjd ca 41 cm, bredaste diameter 21 cm
Zustandsbeschreibung
Fotnagg, små nagg upptill på mynningens insida (troligen från tillverkningen), något invändig beläggning
551251
2018-06-10