Bordsur Bulle Patent
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSUR, Bulle Patent, 1920-tal, patenterad 1920 av Maurice Favre-Bulle, Frankrike, batteridrivet verk av mässing, arabiska siffror, svärtad träsockel, glaskupa med slipad dekor, total höjd ca 37 cm
Kupan med en mindre nagg till kanten, ej funktionstestad
551389
2018-06-10