Halskläde siden 1700-tal

Halskläde siden 1700-tal
Halskläde siden 1700-tal
Halskläde siden 1700-tal
Halskläde siden 1700-tal
Halskläde siden 1700-tal
Halskläde siden 1700-tal
Halskläde siden 1700-tal
Halskläde siden 1700-tal

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 200 SEK

HALSKLÄDE, 1700-talets andra hälft, rosa taft broderat med blomstermönster i bl.a. schattersöm, omsytt, troligen under 1800-talets senare del, har tidigare sannolikt varit en del av nederdelen på en kjol, bredd ca 240 cm

Slitage, blekt, fuktfläckar

551407

2018-06-08