Piphuvud Uppsala 1800-tal

Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal
Piphuvud Uppsala 1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

A.F HELLMAN (verksam 1827-1857), piphuvud, silvermontering, Uppsala 1842, masurbjörk med vapendekor, FREDRIK THUNMAN (verksam 1810-1814), piphuvud, silvermontering, Uppsala 1810, längd 13 resp 11 cm

Fredrik Thunman med lagning, bruksslitage

551466

2018-06-09