Roland Svensson

Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson

Såld för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Ensliga öar". Iakttagelser och intryck under färder på Hebriderna och i den shetländska övärlden... 1954. 4:o. 2 signerad färglitografier ("Foula",), kol. o.a. ill. författaren. Halvpergament, litograferat pärmpapper, övre guldsnitt. Fodrad halvpergamentkassett. Upplaga tryckt i 160 nr. och I-XIII, av författaren signerade exemplar, detta nr XIII, signerad roland S,

Läs mer

551763

2018-08-19