Sven X-et Erixons grafik och Nya Stockholmsbilder
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIXON och EHRÉN (2). Nyström, Sven X-et Erixons grafik. Sundsvall 1976.
Folio. Bibliofilupplaga nr 128/300 med signerad färglitografi. Dekorerat linneband med omslag.
Claesson, S., Nya Stockholmsbilder. 1987.
1 signerat originalfärgträsnitt S. Ehrén (löst bifogat) o.a. kolorerade träsnitt. Oskuren i originalomslag. Pappbandkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 150 nr. ex., detta nr 63. 2 vol.
Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibli
552000
2018-06-22