Erotisk terrakottaskulptur, Mali

Klubbat för:

2 800 SEK

5 000 SEK

SKULPTUR, 18-/1900-tal, Mali, Djenné, Niger Delta-provinsen, erotiskt motiv med man och kvinna, terrakotta, höjd ca 33 cm

Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.

Lagningar och fragment

552095

2018-06-15