Djurmask från Bobo-stammen

Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen
Djurmask från Bobo-stammen

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

DJURMASK, Burkina Faso (f.d Övre Volta), Bobo-folket, skuren dekor i svärtat trä med rödmålade detaljer, hornen dekorerade med ödlor, höjd ca 50 cm

Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.

Åldersrelaterat slitage, nednött färg

552112

2018-06-15