Djurmask från Bobo-stammen
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DJURMASK, Burkina Faso (f.d Övre Volta), Bobo-folket, skuren dekor i svärtat trä med rödmålade detaljer, hornen dekorerade med ödlor, höjd ca 50 cm
Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.
Åldersrelaterat slitage, nednött färg
552112
2018-06-15