Precolumbianska föremål

Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål
Precolumbianska föremål

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PRECOLUMBIANSKA föremål, 10 dlr, lergods, delar av figurer, sländvikter, mellan ca 3-10 cm

Proveniens: Detta föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.

Jordfynd, fragment

552199

2018-06-13