Theodor Ahrenberg Tinguely Baj Simenov mfl

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

THEODOR "TETO" AHRENBERG (1912-89), INBJUDNINGSKORT/GRAFIK ("Le Rocher") av diverse konstnärer, 1970-tal bla: ENRICO BAJ (Italien, 1924-2003), signerad och numrerad i blyerts Baj 11/17, 18x19 cm, JEAN TINGUELY (1925-1991), signerad i blyerts, 29x20 cm, MIHAIL SIMEONOV (Bulgarien, född 1929): Cast the sleeping elephant, signerad och numrerad 25/60, 60x48 cm, med dediktion på baksidan, Agam, Tobey mfl (tryckta signaturer), KATALOG "Der Sammler Theodor Ahrenberg und das Atelier in Chexbres 15 Jahre mit Kunst und Künstlern 1960-1975, (totalt 12 st objekt)

HISTORIK:
Theodor Ahrenberg var en svensk affärsman konstsamlare och mecenat. Han fick upp ögonen för modernistisk konst och började efter andra världskriget samla på samtidens stora konstnärer vilket senare kom att bli en av Europas viktigaste konstsamlingar under efterkrigstiden. Ahrenberg fick så småningom kontakt med konstnärer som Pablo Picasso, Henri Matisse och Fernand Léger, vilka umgicks med Ahrenberg och hans familj.

552365

2018-06-15