Vaser samt fat
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 3 st samt FAT, 1900-talets mitt, stengods, bestående av 1 vas av Carl Harry Stålhane, Rörstrand, med blå och gul harpälsglasyr, 1 fat av Gunnar Nylund, Rörstrand, lövformad med gul och grön glasyr, 1 vas av Berndt Friberg med brun glasyr, 1 vas av Signe Persson Melin, delvis grön glaserat, höjd ca 5-17 cm, längd ca fat ca 13 cm
Bruksslitage, några tillverknings- och glasyrdefekter
552404
2018-06-14