Tobaksburk och tre snusdosor
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNUSDOSOR 3 st & TOBAKSBURK, varav 2 dosor av silver av Swen Johanson, Karlskrona 1883 och okänd mästare, London, England, sannolikt 1786, 1 dosa av nysilver med graverad dekor, tobaksburk av gjutjärn, 1900-tal, med devis på latin, spelkortssymboler och figurscener, tobaksburkens höjd ca 19 cm
Slitage, den engelska dosan med bristningar, dosa av nysilver med buckla
552438
2018-06-16