Snusdosor 1700-/1800-tal

Snusdosor 1700-/1800-tal
Snusdosor 1700-/1800-tal
Snusdosor 1700-/1800-tal
Snusdosor 1700-/1800-tal
Snusdosor 1700-/1800-tal
Snusdosor 1700-/1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SNUSDOSOR, 5 st, mässing, ben, trä och glas, 1700-tal t o m 1800-talets första hälft, oval form, en delvis med dekor av ben och tenn, en med infälld kula av opalfärgat glas, en med räfflat lock och liten portioneringssked, en oval utan dekor och en delvis ciselerad dekor och dekorerad med fyrkanter med prickar, längd 7-15,5 cm

Slitage, enstaka bucklor

552441

2018-06-16