Ryttarstatyett från Djenné, Mali

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SKULPTUR, 400-800 e.v.t, Mali, Djenné, Niger Delta-provinsen, ryttarmotiv med man på häst, terrakotta, höjd ca 34 cm

Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.

Mindre avslag, åldersrelaterat slitage

552443

2018-06-15