Ryttarstatyett från Djenné, Mali
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKULPTUR, 400-800 e.v.t, Mali, Djenné, Niger Delta-provinsen, ryttarmotiv med man på häst, terrakotta, höjd ca 34 cm
Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.
Mindre avslag, åldersrelaterat slitage
552443
2018-06-15