Chokwemask från Zaire
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MASK, Zaire, Chokwe-folket, skuren i trä, svärtad med detaljer i röd färg och kalk, öronringar i metall, höjd ca 22 cm
Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.
Repor och märken, avslag i överkanten, färgbortfall
552526
2018-06-15