Chokwemask från Zaire

Chokwemask från Zaire
Chokwemask från Zaire
Chokwemask från Zaire
Chokwemask från Zaire
Chokwemask från Zaire
Chokwemask från Zaire

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MASK, Zaire, Chokwe-folket, skuren i trä, svärtad med detaljer i röd färg och kalk, öronringar i metall, höjd ca 22 cm

Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.

Repor och märken, avslag i överkanten, färgbortfall

552526

2018-06-15