Chokwemask från Kongo
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MASK, Kongo, Chokwe-folket, skuren i trä, dekorerad i rött pigment samt. med fibrer och textil, höjd ca 23 cm
Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.
Repor och märken, diverse mindre avslag, patina
552670
2018-06-15