Chokwemask från Kongo

Chokwemask från Kongo
Chokwemask från Kongo
Chokwemask från Kongo
Chokwemask från Kongo
Chokwemask från Kongo
Chokwemask från Kongo

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MASK, Kongo, Chokwe-folket, skuren i trä, dekorerad i rött pigment samt. med fibrer och textil, höjd ca 23 cm

Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.

Repor och märken, diverse mindre avslag, patina

552670

2018-06-15