Collier armband silver markasiter
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
THEODOR FAHRNER, collier, armband, förgyllt sterlingsilver, Tyskland/Pforzheim, 1900-talets första del, dekor med markasiter, fasetterade hematiter samt cabochonslipade amazoniter, längd 39 resp. 19,5 cm, total vikt ca 65 g
Förgyllning med visst slitage, markasiter saknas, stenar med repor
553228
2018-06-21