Collier armband silver markasiter

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

THEODOR FAHRNER, collier, armband, förgyllt sterlingsilver, Tyskland/Pforzheim, 1900-talets första del, dekor med markasiter, fasetterade hematiter samt cabochonslipade amazoniter, längd 39 resp. 19,5 cm, total vikt ca 65 g

Förgyllning med visst slitage, markasiter saknas, stenar med repor

553228

2018-06-21