Peter Dahl färglitografi
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PETER DAHL (född 1934): Stolta stad - Fredmans Epistel nr. 33, "Om fader Mowitz öfverfart till Djurgården", 1984, signerad Peter Dahl, färglitografi, ca 43x87 cm
HISTORIK:Peter Dahl illustrerade på 1980-talet Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, i både monumentala oljemålningar och i akvareller som blev förlagor för det grafiska verket. Stolta stad skildrar fader Movitz överfart till Djurgården med Ulla Winblad.
553275
2018-06-26