Peter Dahl färglitografi

Peter Dahl färglitografi
Peter Dahl färglitografi
Peter Dahl färglitografi
Peter Dahl färglitografi

Klubbat för:

8 400 SEK

8 000 SEK

PETER DAHL (född 1934): Stolta stad - Fredmans Epistel nr. 33, "Om fader Mowitz öfverfart till Djurgården", 1984, signerad Peter Dahl, färglitografi, ca 43x87 cm

HISTORIK:Peter Dahl illustrerade på 1980-talet Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, i både monumentala oljemålningar och i akvareller som blev förlagor för det grafiska verket. Stolta stad skildrar fader Movitz överfart till Djurgården med Ulla Winblad.

553275

2018-06-26