Folkdräkt Rättvik

Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik
Folkdräkt Rättvik

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÄTTVIKSDRÄKT, huvudsakligen 1900-talets början, 13 delar, till flera dräkter, bestående av: 2 kjolar, ylle och halvylle, en för kvinna (uppskattad strl XS-S), en för flicka (längd 67 cm), 1 livkjol för flicka (total längd 118 cm), kjol ylle/halvylle, liv av grönbottnad, storblommig kattun, fodrat med blå/vit-randig bomullslärft, 4 livstycken, 1 för flicka, 3 st för kvinna, livstycke för flicka sytt i rött halvylle, ofodrat, 1 livstycke av grön ylledamast, 2 st av grön sidensatin varav en med underliggande ylledamast, 1 förkläde, halvylle, 1 blus för flicka, 3 gråhättor, 2 med sydda veck en med goffrerade dito, ett halskläde (1800-tal) för flicka, av rödbottnad kattun, fodrat med randat dito, kantat med rutigt sidenband

Omfattande slitage, hål, lagningar, fläckar, sidentygerna kraftigt skörade

553372

2018-06-20