Nyrenässanschiffonjé
Klubbat för:
1 500 SEK
Schätzwert
2 500 SEK
Beschreibung
CHIFFONJÉ, sent 1800-/tidigt 1900-tal, nyrenässans, fanérad i olika träslag, bl.a päron, valnöt och rot, beslag i pressat läder, skuren helixdekor med gargoyle-huvuden, (3) byrålådor, fällbar arbetsyta, invändigt inredd med fack och lådor, samt. lönnfack, höjd ca 142 cm, ca 57x112 cm
Zustandsbeschreibung
Åldersrelaterat slitage, enstaka fanérskador, (2) beslag saknas, samtliga lås ur funktion, repor och stötmärken
553468
2018-06-20