Nyrenässanschiffonjé

Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé
Nyrenässanschiffonjé

Klubbat för:

1 500 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

CHIFFONJÉ, sent 1800-/tidigt 1900-tal, nyrenässans, fanérad i olika träslag, bl.a päron, valnöt och rot, beslag i pressat läder, skuren helixdekor med gargoyle-huvuden, (3) byrålådor, fällbar arbetsyta, invändigt inredd med fack och lådor, samt. lönnfack, höjd ca 142 cm, ca 57x112 cm

Zustandsbeschreibung

Åldersrelaterat slitage, enstaka fanérskador, (2) beslag saknas, samtliga lås ur funktion, repor och stötmärken

553468

2018-06-20