Svärd 2 st Nordafrika

Svärd 2 st Nordafrika
Svärd 2 st Nordafrika
Svärd 2 st Nordafrika
Svärd 2 st Nordafrika
Svärd 2 st Nordafrika
Svärd 2 st Nordafrika

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVÄRD, 2 st, 1800-tal, nordvästra Afrika, Mandingofolket, bl.a. en s k takouba, mässingsknappar, läderklädda fästen, baljor klädda i mönsterpräglat och delvis färgat läder, total längd ca 90 respektive 96 cm

En klinga med kraftigt slitage

553692

2018-06-21