Bordslampa design Svend Aage Holm Sørensen

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, bordslampa, ASEA, Sverige 1950-60-tal, svartlackerad metall och mässing, märkt ASEA Belysning E1290, höjd ca 48 cm
HISTORIK
Formgiven för RAAK Holland 1954, licenstillverkad av ASEA Sverige.
LITTERATUR
Produktkatalog nr. 2 RAAK, Holland, 1954.

Ej funktionstestad. Repor, smärre färgbortfall

553859

2018-06-20