Dosa med miniatyrporträtt
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSA, sekelskiftet 1700/1800, ytterhölje av svarvad rot, insida av sköldpadd, locket med infällt miniatyrporträtt i gouache på ben, porträttet föreställer kvinna i dräkt från 1700-talets senare del, diameter ca 9,3 cm
Proveniens: Einar Forseth
Locket skevt, liten list mellan dosa och lock något lös
553950
2018-06-21