Dosa med miniatyrporträtt

Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt
Dosa med miniatyrporträtt

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DOSA, sekelskiftet 1700/1800, ytterhölje av svarvad rot, insida av sköldpadd, locket med infällt miniatyrporträtt i gouache på ben, porträttet föreställer kvinna i dräkt från 1700-talets senare del, diameter ca 9,3 cm

Proveniens: Einar Forseth

Locket skevt, liten list mellan dosa och lock något lös

553950

2018-06-21