Jean Fautrier färgetsning Paysage sombre

Klubbat för:

1 900 SEK

2 000 SEK

JEAN FAUTRIER (Frankrike 1898-1964):
Paysage sombre, färgetsning, 1941, signerad Fautrier, numrerad 6/50, vergé d´Auvergne ancien, 285x380 mm

LITTERATUR
Mason, nr 67, sidan 41
Engelberts 1941/17

PROVENIENS
Galerie Aronowitsch, Stockholm

554058

2018-06-25