Gustavsberg cremekoppar samt assietter

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GUSTAVSBERG, 22 st, bestående av 11 cremekoppar samt 11 assietter, med stämplar för 1920-1945, assieterna delvis stämplade 1921, porslin, med förgylld dekor och en blå bakgrund, höjd ca 8.5 cm, diameter av assiett ca 17.5 cm

Ställvis krackelering, förlust av förgyllning och färgbortfall, bruksslitage, en lock saknas

554089

2018-06-21