Gerda Molin Ljungstedt oljemålningar

Klubbat för:

3 200 SEK

2 000 SEK

GERDA MOLIN LJUNGSTEDT (1860-1942) (2): Porträtt, olja på duk, uppfordrade, ca 27x22 cm och 34x26 cm

HISTORIK: Gerda Molin var dotter till den berömde skulptören Johan Peter Molin, mannen bakom Karl XII:s staty och Molins fontän i Kungsträdgården. Efter att först ha studerat för fadern, utbildade hon sig sedan i måleri för August Malmström. Därefter begav hon sig till Paris för vidare studier 1883, studier som sedan fortsatte i London. Gerda gifte sig 1903 med majoren Kristian Georg Ljungstedt. Hennes konst kom framför allt att uppmärksammas för de inkännande människoskildringarna

PROVENIENS: Familjen Molin

Smärre färgbortfall

554119

2018-06-22