Skärgårdskonst - Modellskepp i vitrin

Klubbat för:

3 000 SEK

4 000 SEK

SKEPPSMODELL, 1900-talets mitt, tremastad bark, "Örnen", bemålat trä, träsegel, på skulpterat hav, i diorama med skärgårdsbebyggelse, vitrinens höjd ca 40 cm, ca 67x12 cm

Detta föremål ingår i tema-auktion "Skärgårdskonst"

Åldersrelaterat slitage på vitrinens utsida, modellen

554243

2018-06-30