Stenyxor
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STENYXOR, 2 dlr, yngre stenålder, skafthålsyxa i basisk bergart (sannolikt sk grönsten) längd ca 13,5, tunnackig yxa i flinta, längd ca 19,5 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Avslag och nagg som uppstått innan de tagits ur jord.
554246
2018-06-26