Grand tour souvenirer
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRAND TOUR SOUVENIRER, 8 dlr, brevkniv i brons med stiliserad gondol samt Markuslejonet från Venedig, 1800-talets första hälft, avgjutning i patinerad gips av relief föreställande Diana, 1700/1800-tal, Ushebti, lergods, sannolikt souvenir från 1800-talets första hälft, medalj i brons från världsutställningen i Paris 1889, minnesmedalj över Matths Persson, riksdagsman i bondeståndet, präglad 1809, förgylld brons, minnesmynt övr Gustav Vasa omgjort till hänge, pläterad metall, bronsrelief med Johannes döparen efter förlaga från den italienska renässansen samt sittande figurin i brons från Orienten, mått mellan ca 8-24 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Ushebtin avbruten, nagg och slitage
554253
2018-06-26