Schatull med karaffer och glas

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SCHATULL, med fyra brännvinsflaskor och två glas, empire, omkring 1840-tal, rektangulär form, fanerat med mahogny och troligen lönn, handtag av mässing, sköldformad nyckelskylt av ben, fyra rektangulära flaskor av klart glas och två glas med fasettslipad kupa, propparna utgörs av mynt från 1800-talets första hälft, schatullets höjd ca 24,5, längd ca 30, bredd ca 16 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Locket saknar benknopp, glasen olika, glasen har nagg, två karaffer med invändiga rester av dryck, smärre slitage

554256

2018-06-26