Skål majolika

Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika
Skål majolika

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL i form av fabeldjur med kvinnlig överkropp, sannolikt Deruta Italien, 1800-tal, majolika, höjd ca 12,5 samt längd 19 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Huvudet samt en fot är lagade och rekonstruerade, avslag och lagnigar på vingarnam nagg och slitage

554257

2018-06-26