Snidad träskulptur 1800-talets mitt
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kvinnlig gårdfarihandlare bärande på kont med lock, snidad och bemålad träskulptur, omkring 1800-talets andra kvartal, höjd ca 17 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Smärre skador, bl a på näsan, smärre färgbortfall och slitage
554259
2018-06-26