Snidad träskulptur 1800-talets mitt

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kvinnlig gårdfarihandlare bärande på kont med lock, snidad och bemålad träskulptur, omkring 1800-talets andra kvartal, höjd ca 17 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Smärre skador, bl a på näsan, smärre färgbortfall och slitage

554259

2018-06-26