Skulptur

Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKULPTUR i form av byst av man, Italien 1400/1500-tal, bysten kan möjligen varit övre delen till ett relikvarium, skuren i trä med rester av ytbehandling i form av kredering, förgyllning samt bemålning, höjd ca 19 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Ej komplett, nagg, nästan helt bortfall av den ursprungliga polykromin.

554260

2018-06-26