Dopfat
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOPFAT, sannolikt från Gotland, med dekor i mitten av Agnus Dei, 1800/1900-tal, mässing, diameter ca 42 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Bruksspår
554272
2018-06-26