Dopfat

Dopfat
Dopfat
Dopfat
Dopfat
Dopfat
Dopfat
Dopfat
Dopfat
Dopfat
Dopfat

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DOPFAT, sannolikt från Gotland, med dekor i mitten av Agnus Dei, 1800/1900-tal, mässing, diameter ca 42 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Bruksspår

554272

2018-06-26