Solfjäder

Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SOLFJÄDER, 1700/1800-tal, elfenben, metallbleck samt papper med målat figuralt motiv, monterad i väggvitrin, vitrinen är ca 40x63 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Solfjädern med några bristningar samt slitage

554277

2018-06-26