Figurin Den heiga Birgitta
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN i form av Den heliga Birgitta, 1800-tal, bemålad terrakotta, höjd ca 19 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Lagningar samt nagg och slitage
554292
2018-06-26