Figurin Den heiga Birgitta

Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta
Figurin Den heiga Birgitta

Klubbat för:

800 SEK

1 500 SEK

FIGURIN i form av Den heliga Birgitta, 1800-tal, bemålad terrakotta, höjd ca 19 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Lagningar samt nagg och slitage

554292

2018-06-26