Lockurna

Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna
Lockurna

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LOCKURNA, 1800-talets mitt, komposition med bevingade sjöjungfrur som bär upp urnan, glaserat lergods, höjd ca 20 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Knoppen samt flera vingar med avslag, spricka samt slitage

554306

2018-06-26