Kraschan
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRASCHAN, kommendörstecken, Karl III:s orden, Spanien, silver, förgyllda detaljer samt emalj, ca 9 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Bortfall av emalj, smärre slitage
554323
2018-06-26