Rökelsekar Kina
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR, Kina, 1800-tal, dekor med drakar, vridna handtag samt hänklar med ringar, brons, höjd ca 23,5 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Slitage
554339
2018-06-26