Johannes Wierix kopparstick
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES WIERIX (1549-1620), kopparstick efter Albrecht Dürers "Adam och Eva" från 1504, utförd 1566, ca 24,2x18,6 cm, kanterna är ojämt beskurna
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Några skador på Evas ben, nagg samt mindre fläckar
554349
2018-06-26