Jacka medalj och tackbrev Vapen

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

UNIFORMSJACKA, MINNESMEDALJ och BREV, Finska vinterkriget, jacka svensk m/1939 (modellen kom att utdelas först till frivilligkåren i Finland 1939-40), vinterkrigets minnesmedalj med släpspänne samt tackbrev från fältmarskalk Gustaf Mannerheim, byxor, båtmössa och kartfodral medföljer.

Proveniens: Svensk frivillig Sergant Erik Gustaf Georg Anders Henrik Fahl, 1912 - 2002

Jacka med mindre hål/malskador

554350

2018-10-22