Stig Lindberg Spisa Ribb
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STIG LINDBERG, "Spisa Ribb", matservis, 33 dlr, Gustavsberg, flintgods, tallrikarna undertill märkta "Gustavsberg Sweden Flintporslin Spisa-Ribb", karotterna märkta Gustavsberg Sweden Spisa Ribb Ugnseldfast", bestående av: 11 djupa tallrikar, 8 mattallrikar, 12 assietter, 2 karotter
HISTORIK: Servisen ritades av Stig Lindberg inför Hemutställningen i Helsingborg 1955 - H55.
Brukslitage, 4 medföljande naggade delar medföljer (1 djup tallrik, 2 mattallrikar, 1 assiett)
554387
2018-06-22