Stig Lindberg Spisa Ribb

Stig Lindberg Spisa Ribb
Stig Lindberg Spisa Ribb
Stig Lindberg Spisa Ribb
Stig Lindberg Spisa Ribb
Stig Lindberg Spisa Ribb
Stig Lindberg Spisa Ribb
Stig Lindberg Spisa Ribb
Stig Lindberg Spisa Ribb

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STIG LINDBERG, "Spisa Ribb", matservis, 33 dlr, Gustavsberg, flintgods, tallrikarna undertill märkta "Gustavsberg Sweden Flintporslin Spisa-Ribb", karotterna märkta Gustavsberg Sweden Spisa Ribb Ugnseldfast", bestående av: 11 djupa tallrikar, 8 mattallrikar, 12 assietter, 2 karotter

HISTORIK: Servisen ritades av Stig Lindberg inför Hemutställningen i Helsingborg 1955 - H55.

Brukslitage, 4 medföljande naggade delar medföljer (1 djup tallrik, 2 mattallrikar, 1 assiett)

554387

2018-06-22