Rörstand Ostindia
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖRSTRAND, "Ostindia", mat-, kaffe-, och teservis, porslin, bestående av: 2 större flata mattallrikar, 5 flata mattallrikar, 18 flata förrättstallrikar, 12 djupa förrättstallrikar, 18 assietter, 2 frukostskålar, 1 par ljusstakar, kaffekanna, skål, 2 buljongkoppar med fat, 10 tekoppar med fat, 15 kaffekoppar med fat, 3 äggkoppar samt kuvertaskfat, mattallrikans diameter ca 23-27 cm
Historik: Formgiven 1932 av Emmy Almström, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745
Vissa delar med krackelering, nagg, missfärgning
554547
2018-06-23