Tekanna Ryssland 1845
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TEKANNA, Ryssland, sannolikt Carl Moritz Böttger, verksam i S:t Petersburg 1831-66, invändig förgyllning, höjd ca 12, bredd 27 cm, vikt ca 650 g
Mindre bucklor, repor, handtag något löst samt gravyr på sidan
554570
2018-06-26